Dobry Tydzień Projektanta

 

Warsztaty Dobry Tydzień Projektanta na stałe zagościły już w harmonogramie targowych wydarzeń.

Poniedziałek 2 września rozpoczął się bardzo intensywny tydzień w Dobrotece - warsztaty Dobry Tydzień Projektanta. W sali konferencyjnej Dobroteki spotkali się zaproszeni projektanci, absolwenci i studenci uczelni artystycznych Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania z producentami mającymi swoje ekspozycje w Dobrotece.

Na podstawie ekspozycji mebli młodzi ludzie mogli poznać technologie i asortymenty, z którymi przyjdzie im się zmierzyć podczas warsztatów. W wyniku losowania każdy producent rozpoczął współpracę z dwójką projektantów. Pokrótce nakreślił potrzeby i zaprosił do odwiedzin warsztatów produkcyjnych, aby bliżej zapoznać uczestników z realiami produkcji.

We wtorek firmy Kler, Halupczok, Meblonowak i Karliczek spotkały się z projektantami we własnych zakładach produkcyjnych, aby przybliżyć im swoje możliwości realizacyjne. Już na tym etapie prowadzono pierwsze dyskusje nad koncepcjami projektowymi. Jeszcze tego dnia w Dobrotece do późnych godzin wieczornych projektanci tworzyli wizualizacje swoich koncepcji.

Również środa dla niektórych rozpoczęła się bardzo pracowicie - już od 6 rano uczestnicy warsztatów przygotowywali swoje projekty do prezentacji.

O godzinie 14.00 Dobrotekę odwiedzili liczni goście, w związku z finisażem wystawy Dobry Tydzień Projektanta 2012. Na finisażu przedstawiono koncepcje projektowe z ubiegłorocznych warsztatów, byli także obecni ich twórcy, którzy przyjechali specjalnie z tej okazji.

Po finisażu rozpoczęła się prezentacja tegorocznych koncepcji projektowych przed szerokim audytorium. Po prezentacji warsztatowej na otwartym Forum Projektanta swoje koncepcje pokazywali uczestnicy obecnych
i ubiegłorocznych warsztatów oraz zaproszeni goście. Mieliśmy do czynienia z bardzo szerokim spektrum możliwości projektowych młodych projektantów, od praktycznych rozwiązań użytkowych po bardzo ekstrawaganckie eksperymenty designerskie . Tym bardziej było to cenne, że odbiorcami byli również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych kształcących się na kierunkach związanych ze stolarstwem meblowym.

Wieczorem, po pracowitym dniu, producenci i projektanci spotkali się na nieformalnym spotkaniu przy grillu
i piwie. Ale oczywiście, rozmowy toczyły się wokół projektowania i produkcji.

Od czwartku w zakładach produkcyjnych rozpoczęły się prace realizacyjne nad prototypami powstałych projektów. Projektanci znaleźli również czas, aby odwiedzić najstarszy zakład meblarski w Dobrodzieniu - Meble Jończyk - i przy okazji poznać trochę historii stolarstwa meblowego tego regionu.

W sobotę uczestnicy Dobrego Tygodnia Projektanta będą honorowymi gośćmi firmy Kler, podczas pikniku
z okazji 40-lecia zakładu. Natomiast w niedzielę w Dobrotece poprowadzą warsztaty dla uczniów Szkoły Ponadgimnazjalnej, których celem będzie opracowywanie dokumentacji produkcyjnej dla prototypwanych projektów z warsztatów.

W poniedziałek o godz. 11.00 odbędzie się prezentacja roboczej wystawy powstałych na warsztatach prototypów meblowych. Z niecierpliwością czekamy na efekty końcowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w prezentacji.