Dobrodzień
stolarstwem stoi

Z historii

Pierwsze słowa na stronie internetowej Dobrodzienia brzmią: Dobrodzień stolarstwem stoi. Trudno o nadanie większej rangi rzemiosłu rozwijającemu się tu od pokoleń. W ciągu ostatnich dwustu lat Dobrodzień stał się ośrodkiem produkcji mebli. Meblarstwo Dobrodzieńskie zyskało ugruntowaną renomę w Polsce i na świecie. Działający tutaj producenci uzyskali liczne nagrody, wyróżnienia i certyfikaty. Przez dziesięciolecia z pokolenia na pokolenie przekazywane były przez rzemieślników umiejętności, doświadczenie, kultura i etos pracy. Prezentowane w Dobrodzieniu kolekcje mebli pochodzą od producentów, którzy dopisują ciąg dalszy do tej pięknej historii.

Guttentag-z lotu ptaka,1934.jpeg

Wybrane fakty z dziejów Dobrodzieńskiego Rzemiosła:

 1374
Pojawiła się pierwsza wzmianka o działalności cechowej w naszym mieście. Dowiadujemy się, że kary płacone cechom przez rzemieślników były odmierzane woskiem.
1500
W miastach zależnych od swego pana rozwój rzemiosła zazwyczaj ulegał zahamowaniu. Mimo to, w tamtym czasie Dobrodzień był już małym ośrodkiem rzemieślniczym, liczącym 7 cechów
branżowych.
 1742
Pojawiły się nowe przepisy dotyczące rzemiosła. Ich realizacja stanowiła podstawę dalszego rozwoju rzemiosła oraz pozwalała na powstawanie coraz to nowych warsztatów i nowych
specjalności rzemieślniczych. Sprowadzono rzemieślników do naszego miasta, reaktywowano wygasłe cechy na podstawie zachowanych zwyczajów i umów, na nowo ustalono rozmiar
zobowiązań.
1812
W Dobrodzieniu [Guttentag] istniały już 104 warsztaty [… różnych specjalności ].
 1849
W tym roku odnotowano już 153 działające warsztaty [… różnych specjalności ].
1855
W tym roku utworzono pierwszą Szkołę Zawodową dla uczniów rzemieślniczych.
1893
Karl Jończyk założył w Dobrodzieniu [Guttentag] zakład stolarski, który dzisiaj jest zaliczany do najstarszych działających bez przerwy w tym samym miejscu, w którym tradycje tworzenia mebli wysokiej jakości kultywuje już czwarte pokolenie rodziny Jończyków.
1900
Johann Koeppe w wieku 24 lat uruchomił własną stolarnię w Dobrodzieniu [Guttentag] przy Kirch Straße, w której zainstalował przewoźny agregat parowy [Dampflokomobile]
opalany trocinami i innymi odpadami drzewnymi do napędu piły ramowej i innych pił stolarskich. Przez długie lata reklamował swój zakład jako „pierwszą dobrodzieńską stolarnię parową [Erste Guttentager Möbelfabrik und Sägewerk mit Dampfbetrieb]”. Niewielki początkowo zakład stolarski wkrótce rozrósł się do wielkiego przedsiębiorstwa tartacznego, a z przylegającej stolarni powstała mała fabryka mebli. Dobrze prosperował również handel meblami. […]
 1910
Johann Koeppe wybudował w Dobrodzieniu [Guttentag] przy Kirchstraße okazałą kamienicę z szerokim hallem i bramą wjazdową oraz sklepami po lewej i prawej stronie, gdzie prezentowano
meble. W zakładzie stolarskim i tartacznym produkowano m.in. regały, szafy, stoły, krzesła, zardynierki, tzn. ozdobne stoliki do kwiatów […]. Oprócz tego do zakładu należała niewielka tapicernia, w której wykonywano kanapy, fotele i materace […].
ok. 1915
Mistrz stolarski Paul Gaida posiadał w Dobrodzieniu [Guttentag] przy Brauerei Straße swój warsztat stolarski. Już piąte pokolenie rodziny Gaida prowadzi działalność w dziedzinie stolarstwa.
1920
Johann Badura ( Jan I) – mistrz stolarski, założył rodzinny warsztat stolarski [Möbeltischlerei] w Dobrodzieniu [Guttentag] przy Kirchstraße. Trzy pokolenia w rodzinie Badura zajmują się stolarstwem.
 1920
Stephan I Eichhorn – mistrz stolarski zapoczątkował rodzinne tradycje stolarskie zakładając swój warsztat w Dobrodzieniu [Guttentag] przy ul. Lublinitzer Straße. Już czwarte pokolenie w rodzinie Eichhorn prowadzi zakłady stolarskie w Dobrodzieniu.
 1923
Zakład stolarski Karla Jończyka reklamował się jako pierwszy w Dobrodzieniu [Guttentag] z maszynami na prąd elektryczny.
1926
Robert Kaczmarczyk zapoczątkował rodzinne tradycje stolarskie, już czwarte pokolenie prowadzi zakład stolarski.
1929
Richard Koeppe był właścicielem Fabryki Mebli [Richard Koeppe Möbel Fabrik] – dużej firmy produkcyjno-handlowej przy Lublinitzer Straße w Dobrodzieniu [Guttentag]. Meble Richarda Koeppego zdobyły uznanie na Śląsku […].
 1935
Stefan Knop – Kołodziej, założył warsztat stolarski w Ligocie Dobrodzieńskiej. Działalność w dziedzinie stolarstwa prowadzi tu trzecie pokolenie rodziny Knop.
1936
Carl Grabiński – właściciel warsztatu stolarskiego w Dobrodzieniu [Guttentag] zapoczątkował czteropokoleniowe tradycje stolarskie w rodzinie Grabiński. W jego warsztacie rozpoczynał prace w zawodzie stolarza Wiktor Grabiński – późniejszy właściciel zakładu stolarskiego w Dobrodzieniu i Starszy Cechu w latach 1984–2002.
1950
1. lutego założono Dobrodzieńskie Zakłady Drzewne Przemysłu Terenowego na bazie przedwojennych fabryk mebli Johanna Koeppe i Roberta Marona. W Zakładach produkowano meble stołowe i zestawy segmentowe. 1 I 1977 zakład włączono w skład Katowickich Fabryk Mebli – Fabryki w Dobrodzieniu.
1951
W Dobrodzieniu utworzono Spółdzielnię Pracy Stolarzy „MEBLOSTYL” na bazie prywatnych zakładów stolarskich Roberta Jończyka, Hermana Kasprzyka i Teodora Kubotha dzierżawionych przez Spółdzielnie […].
1968
Powstała firma rodzinna MEBEL RUST. Jej założycielem był Ernest Rust, a obecnie firmą kieruje jego syn Marian Rust. Jest jedną z największych i najbardziej znanych w kraju i za granica, wielokrotnie nagradzanych dobrodzieńskich firm.
1973
Piotr Kler założył w Dobrodzieniu firmę meblarską, której kapitał, jak sam mówi, składał się z pracy własnych rąk i głowy pełnej pomysłów. […] To, że został mistrzem rzemiosła, w dużej mierze było zasługą Antoniego Aptyki, mistrza-tapicera przedwojennej szkoły, który przyjął Piotra na naukę. […] W wyniku dynamicznego rozwoju oraz wielokrotnych przekształceń w grupie firm KLER w styczniu 2002 powstała firma KLER S.A. – największy w Polsce producent ekskluzywnych mebli wypoczynkowych na zamówienie. […] Obecnie KLER to największy pracodawca tej branży w regionie – zatrudnia około 800 osób. […] Obecna pozycja firmy to 36 własnych salonów w Polsce, 5 w Czechach i 1 w Belgii. Ponadto na całym świecie działa blisko 200 salonów meblowych, w swojej ofercie posiadających meble z kolekcji Piotra Klera. […]. Produkty firmy KLER znane są w większości państw europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Kazachstanie, Izraelu i Japonii. […]
1981
1 października utworzono Dobrodzieńskie Fabryki Mebli.
 1978
Norbert Pyka założył w Malichowie k. Dobrodzienia rodzinny zakład stolarski, która z biegiem czasu stał się firmą o międzynarodowym zasięgu, produkującą wysokiej jakości meble skrzyniowe pokojowe, tapicerowane stylowe.
1980
Utworzenie (reaktywowanie) Cechu Rzemiosł Różnych w Dobrodzieniu. W tym czasie do Cechu należały 122 zakłady rzemieślnicze.
1993
Janusz Lissy założył Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe LISSY. Pochodzi z rodziny o tradycjach stolarskich – jego dziadek prowadził zakład rzemieślniczy, w którym wykonywał m.in. drewniane koła do wozów oraz stolarkę otworową. Firma LISSY produkuje profesjonalne stoły bilardowe, meble skrzyniowe, handluje dodatkami do mebli […]. Na stołach firmy LISSY rozgrywano oficjalne turnieje zorganizowane przez Polski Związek Bilardowy. Grywają na nich najlepsi zawodnicy […].
1995
Jan Nowak założył rodzinną firmę meblarską MEBLONOWAK. Firma świadczy usługi w zakresie produkcji oraz sprzedaży mebli klasycznych i stylizowanych. Produkuje meble pokojowe, sypialniane, gabinetowe, biblioteki […]. Wykonane w firmie meble od lat zdobią […] domy i mieszkania prywatnych
użytkowników poza granicami kraju – w Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Czechach, Holandii, Korei, Litwie, Niemczech, Rosji, Ukrainie, USA; cieszą się również dużym uznaniem wśród aktorów, sportowców, polityków. […]

 Guttentag-zak³ad Roberta Maronaj,ok.jpeg


100 lat stolarskich tradycji kultywowanych w wielopokoleniowych zakładach (jednakże otwartych na wszelkie nowości), tradycyjne i nowoczesne wzornictwo, nowoczesny park maszynowy, nowoczesne technologie, szeroki asortyment, solidność wykonania, rzemieślnicza dokładność, indywidualne rozwiązania to atuty, które wyróżniają dobrodzieńskie zakłady na polskim rynku firm meblarskich.


Wybrane fragmenty pochodzą z pracy Pawła Mrozka, „Wypisy do dziejów dobrodzieńskiego rzemiosła” (wersja robocza).
Zródła:
Weltzel A., Geschichte der Stadt und Herrschaft Guttentag, Ratibor 1882, tłum. fragm. z niem. S. Bieniek
Heisig E., Aus der Geschichte der Stadt Guttentag, (w: Festschrift. Für die Einweihung der Jugendhalle ...), Oppeln 1928, tłum. z niem. B. Gaida
Ilustracje ze zbiorów Miedzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień–Zębowice i zbiorów prywatnych.

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe