Czyszczenie i konserwacja


18 lipca 2018

Do czyszczenia i konserwacji mebli zalecamy specjalistyczne preparaty do pielęgnacji mebli i tkanin, dostępne w naszych salonach firmowych. Zaleca się miękkie ściereczki, niedopuszczalne są twarde gąbki, drapaki, detergenty, rozpuszczalniki chemiczne, pasty, niewskazane jest moczenie wodą. · Do czyszczenia powierzchni mebli i tapicerki podchodzić należy z wielką ostrożnością. Przed zastosowaniem nowego środka czyszczącego zaleca się wypróbowanie jego działania na niewidocznym miejscu mebla. · Powierzchnie drewniane czyścić regularnie płynem do drewna rozcieńczonym w ciepłej wodzie z użyciem mocno wykręconej , wilgotnej, miękkiej szmatki. Do konserwacji – raz w miesiącu – stosować środki na bazie naturalnych składników, mleczka, olejki. Nie stosować środków w aerozolu, gdyż często zawierają silikony szkodliwe dla politury. Nie stosuje się środków, które nie są dedykowane do czyszczenia drewna. · Powierzchnie lakierowane na wysoki połysk, delikatnie przecierać nową, czystą, lekko wilgotną szmatką i natychmiast wysuszyć polerując miękką suchą tkaniną (zalecana mikrofibra). Powierzchnie o wysokim połysku są bardziej podatne na zarysowania od typowych wybarwień. Do ich konserwacji – raz w miesiącu – zalecamy specjalistyczne preparaty dostępne w salonach meblowych.

Nie używać do czyszczenia żadnych detergentów. Nie narażać na długie działanie wody ani jakichkolwiek cieczy.

Używanie silnych, żrących środków czyszczących na meblach i tkaninach jest niedozwolone. Nie zalecamy prania chemicznego, czyszczenia karcherem, co może spowodować rozejście się stelaża, tkaniny, wypłowienie koloru, nieusuwalne zacieki czy plamy. · Tkaniny zalecamy zakonserwować zaraz po nabyciu mebla impregnatem do tkanin. Polecamy impregnat do tkanin dostępny w salonach meblowych, który zabezpiecza materiał przed przenikaniem kurzu i plam w głąb tkaniny. · Wszelkie plamy na tkaninie czyścić zaraz po ubrudzeniu. Świeże plamy dają się zazwyczaj łatwiej i całkowicie usunąć. · W przypadku powstania zabrudzenia, należy czyścić powierzchnię od szwu do szwu. Wyczyszczenie punktowo jedynie plamy, może być przyczyną tworzenia się przebarwień na tkaninie. · Tkaniny należy systematycznie czyścić, odkurzać, w przypadku tkaniny z włosem szczotkować. · Plusze, welury, aksamity – tkaniny z miękkim włosem, podatne na zagniecenia, zaleca się szczotkować szczotką do ubrań lub specjalnie dedykowaną dla tkanin szczotką dostępną w sprzedaży w salonach meblowych. Można stosować także rolkę do tekstyliów, która oczyszcza z kurzu i podnosi włos tkaniny. Czesanie włosa pozwala zniwelować lekkie wierzchnie zagniecenia, odbudować puszystość tkaniny, jak też odkurzyć gęsty włos tkanin. Aby uzyskać dobry efekt końcowy ostatnie ruchy szczotką należy kierować gładząc włos tkaniny w kierunku jego ułożenia.

Skóra naturalna wymaga ochrony przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak: pot, tłuszcz z włosów, kosmetyki, kurz, chemia gospodarcza (płyny do mycia naczyń, szyb itp.) lub zwyczajne przesuszenie. Zaleca się konserwację i czyszczenie skóry co 3-6 miesięcy w zależności od jej gatunku i stopnia eksploatacji wyrobu. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, co znacznie ułatwia jego kolejne czyszczenie i może zapobiec powstaniu trudno usuwalnych zabrudzeń. · Powierzchnie szklane i lustrzane w meblach czyścimy wilgotną irchą, po czym polerujemy miękkim ręcznikiem papierowym. Ze względu na styczność politury z elementami szklanymi nie zalecamy stosowania płynów do szyb, gdyż mogą zawierać rozpuszczalniki, które rozpryśnięte na meblu mogą osłabić powłokę lakierniczą.

Czyszczenie mebli niezgodne z powyższymi zaleceniami, może spowodować utratę właściwości produktu lub jego elementów. Zastosowanie środków niesprawdzonych, niededykowanych do drewna lub danego rodzaju tkaniny, dodatkowo nie rekomendowanych przez firmy meblowe, w wyniku czego wyrób utraci swoje właściwości powoduje utratę rękojmi.

Zapisz się do Newslettera: